PH Bouwadvies

Bouwbesluit en regelgeving

1). In de schijnwerpers

 Informatie- en nieuwsberichten met een eigen pagina. 

2). Nieuwsberichten

De meest recente nieuwsberichten staan bovenaan.

Welstandscommissies niet meer verplicht

(bron: rijksoverheid 23-11-2011)

Gemeenten hoeven bij het beoordelen van bouwplannen binnenkort geen advies meer te vragen aan een welstandscommissie. Het mag wel, maar hoeft niet. Dat schrijven minister Donner (Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties) en Schultz van Haegen (Infrastructuur en Milieu) aan de Tweede Kamer. Met het besluit lopen de ministers vooruit op de nieuwe Omgevingswet. Verdere vereenvoudiging van het welstandstoezicht zal in die nieuwe wet vorm krijgen.

Nieuwe bouwbesluit op 1 april 2012 in werking.

(bron: Rijksoverheid 26-10-2011)

De inwerking treding van het nieuwe bouwbesluit is uitgesteld van 1 januari 2012 tot 1 april 2012. Naast het bouwbesluit treden dus ook pas alle nieuwe in het bouwbesluit aangestuurde normen op 1 april in werking. Denk hierbij aan de nieuwe NEN2057 voor het maken van daglichtberekeningen en de nieuwe energieprestatienorm.

Nieuw Bouwbesluit van kracht op 1 januari 2012

(bron: NEN 12-07-2011)

Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft op 30 juni na het algemeen overleg met de minister Donner ingestemd met het concept-Bouwbesluit 2012. Dit betekent dat de bouw nog een half jaar de tijd heeft om zich verder voor te bereiden op de inwerkingtreding per 1 januari 2012.

Minister Donner van BZK moest kritische vragen beantwoorden en heeft de Tweede Kamer toegezegd met een zogenoemd ‘veegbesluit’ mogelijke weeffouten uit het concept-Bouwbesluit te repareren. Hij komt hiermee tegemoet aan kanttekeningen die enkele Kamerleden en brancheorganisaties hebben gemaakt bij het nieuwe Bouwbesluit. Het ‘veegbesluit’ zal in september aan de Tweede Kamer in een voorhangprocedure worden aangeboden.

Minister Donner veegde de belangrijkste kritiek van tafel. Die kritiek kwam vooral uit de zorghoek. Die vreest al geruime tijd dat de nieuwe regels zullen leiden tot onnodige aanpassingen van ziekenhuizen en zorginstellingen: een kostenpost van ongeveer 700 miljoen euro. In overleg met de sector pakte Donner die problemen in de afgelopen weken aan: ”Daardoor treden de extra kosten niet op.”

Norm voor berekening thermische isolatie van gebouwen herzien

(bron: NEN 12-07-2011)

NEN heeft het ontwerp van de herziene norm NEN 1068 gepubliceerd. Deze norm geeft de bepalingsmethode voor de ‘thermische prestatie’ van gebouwen. NEN 1068 wordt in het Bouwbesluit aangestuurd voor de bepaling van de warmteweerstand (R) van scheidings¬constructies en de warmtedoorgangscoëfficiënt (U) van ramen, deuren, kozijnen e.d.

Verwijzingen Bouwbesluit en NEN 7120

NEN 7120, de nieuwe norm voor de bepaling van de energieprestatie van gebouwen, maakt nog gebruik van de oude NEN 1068. Nu het normontwerp NEN 1068 is gepubliceerd, wordt in de loop van dit jaar de aanpassing van NEN 7120 aan NEN 1068 voorbereid. Dit kan met name invloed hebben op het aandeel van vloerverliezen van woningen binnen de EPC-berekening.

Ook het Bouwbesluit verwijst nog naar de oude norm. Verwacht mag worden dat na publicatie van de definitieve NEN 1068 ook het (vernieuwde) Bouwbesluit naar de herziene NEN 1068 zal verwijzen.

Nieuwe bouwbesluit 2012 gepubliceerd.

(bron: rijksoverheid 28-04-2011)

De tekst van het nieuwebouwbesluit 2012 is gepubliceerd. lees meer

Nieuwe rekenmethode EPG gepubliceerd

(bron: NEN 21-04-2011)

Het Nederlands normalisatie-instituut NEN heeft de nieuwe norm ‘Energieprestatie van gebouwen’ (NEN 7120) gepubliceerd. Deze norm, kortweg EPG genoemd, bevat de bepalingsmethode voor de energieprestatie van woningen en utiliteitsgebouwen.

De nieuwe norm doet volgens NEN recht aan de bouwfysische werkelijkheid en de huidige specifieke omstandigheden in Nederland. Ook sluit NEN 7120 beter aan bij de ervaringen die men de afgelopen jaren in de praktijk heeft opgedaan. Zo is de waardering van diverse (product)innovaties realistischer dan voorheen.

Samen met de EPG heeft NEN twee hiermee samenhangende normen gepubliceerd: de energieprestatienorm voor maatregelen op gebiedsniveau (NVN 7125, kortweg EMG) en de ventilatienorm NEN 8088-1.

2012

De norm gaat volgend jaar op 1 januari in. Daarmee krijgt de markt tijd om te wennen aan de nieuwe normen, is het idee. Vanaf 2012 is het gebruik van de normen verplicht voor nieuwe woningen en utiliteitsgebouwen. Tot dan gelden de huidige normen voor woningen (NEN 5128) en utiliteitsgebouwen (NEN 2916).

Nieuwbouw

De EPG geldt in eerste instantie alleen voor nieuwbouw. Op termijn gaat de EPG echter ook gelden voor bestaande gebouwen. Vooralsnog blijven hiervoor de huidige ISSO-richtlijnen gelden.

EPC

De EPG is iets anders dan de Energieprestatiecoëfficiënt (EPC). De norm EPG geeft de bepalingsmethode aan, de EPC geeft het niveau aan waaraan het gebouw minimaal moet voldoen. De EPC wordt dus berekend met de EPG.

Ventilatiesystemen in woningen presteren onder de maat.

(bron: RIVM 30-03-2011)

Het was al bekend maar dit RIVM onderzoek laat wederom zien dat de gemiddelde ventilatie-installatie in woningen slecht presteerd. Download de informatie hier: presteren_ventilatiesysteem

Rekenregels voor bepalen daglichtopeningen gebouwen herzien.

(bron: NEN 17-03-2011)

NEN heeft het ontwerp van de herziene norm NEN 2057 ‘Daglichtopeningen van gebouwen – Bepaling van de equivalente daglichtoppervlakte van een ruimte’ gepubliceerd. Deze norm geeft de eisen en rekenregels voor het bepalen van de equivalente daglichtoppervlakte. Belanghebbenden kunnen tot 15 mei 2011 commentaar indienen op het normontwerp.

Het beschreven systeem is, in vergelijking met de vorige versie van NEN 2057, enigszins verkort zodat een werkwijze ontstaat die een benadering is voor alle typen gebouwen en alle soorten daglichtopeningen. NEN 2057 kan zowel in de gebouwschil als in de inwendige scheidingsconstructie worden toegepast. De methode houdt rekening met de belangrijkste parameters om daglichttoetreding te kunnen bepalen:

  • De hoogte van de onderkant van de daglichtopening boven het vloerniveau;
  • De belemmeringshoek ten gevolge van belemmeringen, binnen een bepaalde zichthoek;
  • De belemmeringshoek ten gevolge van overstekken;
  • De hellingshoek die de daglichtopening maakt met het horizontale vlak;
  • De lichttoetredingsfactor;
  • De lichtdoorlatendheid van de buitenste gebouwschil, in dit geval de daglichtopening zich in een inwendige scheidingsconstructie bevindt.

Relatie met Bouwbesluit

In het Bouwbesluit 2003 wordt NEN 2057 aangeduid. Ook in het nieuwe Bouwbesluit, dat rond 1 juli 2011 wordt gepubliceerd, wordt in afdeling 3.11 Daglicht de eisen gegeven voor daglicht met een verwijzing naar NEN 2057. Het nieuwe bouwbesluit wordt op 01-01-2012 ingevoerd.

Lees verder op de pagina: Nieuwe strengere eisen daglicht bouwbesluit

Online tool voor berekening isolatiewaarde houten kozijnen.

De Nederlandse Bond van Timmerfabrikanten heeft een online-rekentool ontwikkeld waarmee nauwkeurig de U-waarde van glas en kozijn kan worden bepaald. Deze nauwkeurige waarde kan worden ingevoerd in de EPC-software. Op deze manier wordt nauwkeurig gerekend en kan in sommige gevallen de EPC lager uitkomen. Meer weten over deze en andere rekenmethoden? Lees op deze pagina verder.

Bouwbesluit biedt veel meer vrijheid

(bron: Nationaal Programma Herbestemming 25-01-2011)

Het Bouwbesluit laat veel meer vrijheid voor herbestemming dan wordt gedacht. De bouwregels worden nu te streng geinterpreteerd, zegt brandpreventie-expert Rene Hagen. ‘Een kantoor van 20 duizend m2 zonder sprinklerinstallatie, dat behoort met de huidige bouwregels gewoon tot de mogelijkheden’.

Bekijk volledig artikel

Nieuw Bouwbesluit per 01-01-2012

(bron rijksoverheid 21-12-2010)

Nieuw Bouwbesluit treedt naar verwachting op 1 januari 2012 in werking
Het werk aan het nieuwe Bouwbesluit is ver gevorderd maar nog niet af. Het nadert zijn eindfase voor het de formele procedure in gaat. Al verwerkt zijn de reacties van het Overlegplatform Bouwregelgeving (OPB) en de Klankbordgroep Gebruiksbesluit, waarin vertegenwoordigers zitten van de bouwpraktijk. Momenteel wordt het advies verwerkt van de Adviescommissie praktijktoepassing brandveiligheidsvoorschriften, evenals de resultaten uit de diverse praktijktesten over de toepasbaarheid en bruikbaarheid van de voorschriften uit het nieuwe Bouwbesluit. Deze resultaten zijn begin november 2010 binnengekomen.

Begin 2011 vindt een laatste redactieslag plaats en zal het besluit aan de Ministerraad en vervolgens naar verwachting aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Daarna gaat het naar de Raad van State. De minister streeft naar een invoeringstermijn van zes maanden. Dit betekent dat het nieuwe Bouwbesluit naar verwachting op 1 januari 2012 in werking zal treden.

De implementatie van het nieuwe Bouwbesluit zal worden begeleid door een uitgebreid voorlichtingstraject. Er wordt onder meer een praktijkhandboek ontwikkeld voor opleidingen. Dat handboek zal gratis via internet beschikbaar komen. Verder komen er train-the-trainer-opleidingen en infobladen over diverse onderwerpen en zullen diverse ICT-tools worden geactualiseerd. Op www.rijksoverheid.nl zult u alle beschikbare informatie kunnen bekijken en gebruiken.

Meer informatie over het nieuwe Bouwbesluit vindt u op de site over bouwbesluit 2011

Omgevingsloket tijdelijk uit de lucht

(Bron: VNG – 16-12-2010)

OLO, het Omgevingsloket voor de omgevingsvergunning is op woensdag 29 december 2010 van 8.00 uur tot 30 december 8.00 uur niet bereikbaar. De website gaat dan over op een nieuwe versie.

Het nieuwe Omgevingsloket, versie 2.4 krijgt geen nieuwe functies. Wel zijn eerdere fouten eruit, werkwijzen verbeterd en beperkte wijzigingen in wet-en regelgeving opgenomen. In de testomgeving, waar nog niet alles werkt, kunnen bezoekers vast een voorproefje krijgen.

Minder tijd
Eerder is aangegeven dat in verband met de overgang naar 2.4 het loket op 22 december niet beschikbaar zou zijn. Dit is op verzoek van vergunningaanvragers een week uitgesteld. Bovendien is er zo meer tijd is voor de laatste aanpassingen en controles van de nieuwe loketversie. Hierdoor hebben gemeenten in voorkomende gevallen  wel minder tijd voor het doorvoeren van lokale aanpassingen.

Wijzigingen
Op de site van infomil (voormalig kennisplein) kunt u de benodigde informatie vinden over de wijzigingen en de wijze waarop u de ongemakken die gepaard gaan met de wijzigingen en de voor gemeente korte inregeltijd zoveel mogelijk kunt ondervangen.

Meer informatie

◦Bericht van infomil over het uitstel
www.infomil.nl/omgevingsvergunning

Bouwbesluittoets indienen 3 weken voor aanvang bouw?

(22-11-2010)

De bouwbesluittoets mag 3 weken voor aanvang bouw ingediend worden onder de Wabo. Onder het BIAB (de oude bouwvergunning) was dat echter ook al mogelijk. Zie paragraaf 1.5 onder 3 van het BIAB:

Op een later tijdstip aan te leveren gegevens en bescheiden:
Gegevens en bescheiden als genoemd in de paragrafen 1.2.0., 1.2.2., 1.2.4.(de Bouwbesluittoets) en 1.2.5., voorzover het niet de hoofdlijn van de brandveiligheid betreft.

In het oude BIAB staat dat de hoofdlijn van de brandveiligheid duidelijk moet zijn. Onder de Wabo mag dit ook later worden ingediend met toestemming van de gemeente.

Geen recht Bouwbesluittoets later indienen
Wel moet men er op bedacht zijn dat de aanvrager geen RECHT heeft op het later mogen indienen. De gemeente moet toestemming geven en er moet een reden / goede motivatie zijn. Zie artikel 2.7 lid 3 van het Mor:

Indien de aard van het bouwplan naar het oordeel van het bevoegd gezag daartoe aanleiding geeft, kan in de vergunning worden bepaald dat gegevens en bescheiden, genoemd in de artikelen 2.2, tweede lid, 2.3, onderdeel i, 2.4 en 2.5, binnen een termijn van drie weken voor de start van de uitvoering van de desbetreffende handeling worden overgelegd.

Anders ligt dat met de constructieve en installatie details. Deze gegevens mag de aanvrager wel na vergunning verlening indienen. De gemeente is verplicht om dat toe te staan. Zie artikel 2.7 lid 1 van het Mor.

Bron: Omgevingsvergunning.com

 

EPC-aanscherping per 1 januari gaat door

(10-11-2010)

De EPC-aanscherping voor woningbouw per 1 januari 2011 (0,8 naar 0,6) gaat door zoals gepland. Dat is duidelijk geworden in een gesprek tussen directeur-generaal Mark Frequin (ministerie van BZK, portefeuille WWI) en de vier partners in het Lente-Akkoord.

EPG vertraagd

NVB, de vereniging voor ontwikkelaars en bouwondernemers, zette eerder vraagtekens bij de aanscherping van de Energie Prestatie Coëfficiënt per 1 januari, omdat de nieuwe berekeningsmethodiek energie prestatienorm gebouwen (EPG) is vertraagd. Deze gaat niet in op 1 januari, maar op 1 juli 2011.

De aangescherpte EPC wordt tot die tijd met behulp van de oude methode berekend. Hieronder de aangepaste tabel met de energieprestatie-eisen zoals deze is gepubliceerd in de staatscourant.

Tabel 5.11

  • Bouwbesluit opnieuw vertraagd door fouten

    (26-10-2010)

    Door nog onbekende fouten gaat het nieuwe Bouwbesluit waarschijnlijk pas begin 2012 in. Dat is een half jaar later dan demissionair minister Van Middelkoop aankondigde.

    Amper een half jaar later laten verschillende bronnen aan Dagblad Cobouw weten dat er voor Piet Hein Donner, de huidige minister van Wonen, niets anders opzit het nieuwe Bouwbesluit opnieuw uit te stellen. Het ministerie van Binnenlandse Zaken, waaronder Wonen tegenwoordig ressorteert, zal de extra tijd namelijk hard nodig hebben om de fouten en vaagheden in het wetsontwerp te herstellen.

    Die fouten kwamen aan het licht tijdens praktijkproeven die net zijn afgerond. Onduidelijk is om welk soort missers het gaat. Over de resultaten van het ‘praktijkexamen’ in winkel-, woon- en zorggebouwen hullen direct betrokkenen zich in stilzwijgen. Daarmee geven ze gehoor aan de bij wet opgelegde geheimhoudingsplicht. Die geldt tot minister Donner de nieuwe feiten heeft beoordeeld. Partijen geven aan dat de gevoeligheid van bouwregels een grote rol speelt bij het verzoek om uitstel. “Veranderen moet zorgvuldig gebeuren. “Eén artikeltje verkeerd wijzigen kan flinke gevolgen hebben voor een materiaalsoort”, zegt één van hen.

    Voorlopig geen nieuwe energienorm

    (06-10-2010)

    Voorlopig komt er geen nieuwe norm voor het berekenen van de energieprestatiecoëfficiënt (EPC) voor het bouwen van nieuwe woningen. Dat heeft minister Van Middelkoop voor Wonen, Wijken en Integratie besloten, nadat bleek dat de kwaliteit van de nieuwe norm niet 100% goed is.

    Nieuwe gebouwen moeten aan bepaalde eisen voldoen op het gebied van energiezuinigheid. Dit wordt uitgedrukt in de energieprestatiecoëfficiënt. Hoe lager de EPC, hoe zuiniger het gebouw.

    Geen norm EnergiePrestatie Gebouwen

    Het ministerie van VROM/WWI heeft het Nederlands Normalisatie Instituut (NEN) opdracht gegeven om een nieuwe norm voor de EPC te ontwikkelen, omdat de oude norm gedateerd is. Het NEN heeft 30 september 2010 aangegeven daarvoor nog geruime tijd nodig te hebben. Op korte termijn is er geen EnergiePrestatie Gebouwen (EPG) norm van voldoende kwaliteit beschikbaar is; rekenkundige controles laten verschillende uitkomsten zien.

    EnergiePrestatie Nieuwbouw (EPN)

    Op dit moment wordt er gerekend met de EnergiePrestatie Nieuwbouw (EPN). Zolang er geen nieuwe norm is, wordt er gerekend met deze norm. Op basis van deze norm zijn ook al kosten- en effectstudies gedaan voor de aanscherping van de EPC van 0,8 naar 0,6 per 1 januari 2011. Deze verlaging van de EPC wordt wel doorgezet.

 

  • EPC voor nieuwbouwwoningen naar 0,6

Bron: AgentschapNL – 07-09-2010

Op 1 januari 2011 wordt de energieprestatiecoëfficiënt (EPC) voor nieuwe woningen aangescherpt van 0,8 naar 0,6. De aanscherping komt voort uit afspraken die overheid en marktpartijen eerder al maakten in het convenant Lente Akkoord. Agentschap NL ondersteunde de convenantpartijen bij hun kennisvraag en adviseerde het ministerie van VROM/WWI bij de voorbereidingen.

De aanscherping van de EPC voor nieuwbouw naar 0,6 betekent dat het gebouwgebonden energiegebruik met gemiddeld 25% omlaag moet. Dat heeft grote gevolgen voor het ontwerpen van woningen. Al in een vroeg stadium van het ontwerp zullen de architect en de overige adviseurs hier rekening mee moeten houden.

Draagvlak

Marktpartijen, gemeenten en brancheorganisaties zijn vanaf het begin van de voorbereidingen bij de aanscherping betrokken geweest. Agentschap NL begeleidde dit proces namens het ministerie van VROM. “Door partijen uit de bouwwereld al bij de voorbereidingen te betrekken, creëer je al in een vroeg stadium draagvlak voor de aanscherping. Zij hebben gedurende het hele proces input gegeven vanuit hun eigen specialismen”, vertelt Ed Blankestijn, programma-adviseur EGO.

Bestaande technieken

Onderzoek in opdracht van Agentschap NL wees uit dat een EPC van 0,6 is te realiseren met maatregelen en technieken die nu al geruime tijd op de markt zijn. “Maar dat is dan ook één van de randvoorwaarden voor aanscherping; dat het haalbaar moet zijn met bestaande technieken”, zegt Blankestijn. “Anders jaag je de hele markt in het harnas.” Agentschap NL liet een aantal varianten doorrekenen voor verschillende woningen. De energiewinst moet vooral komen uit betere isolatie en de toepassing van een (verbeterde) HR-ketel in combinatie met een zonneboiler. Ook verbeterde ventilatiesystemen en warmtepompen kunnen een flinke bijdrage leveren.

Innovatieve oplossingen

Om innovatieve maatregelen te waarderen kan worden gewerkt met gelijkwaardigheidsverklaringen. De toepassing daarvan is volgens Blankestijn flink toegenomen: “Daarom geeft een groep deskundigen in opdracht van Agentschap NL sindskort gemeenten ondersteuning bij het beoordelen van deze verklaringen bij bouwplantoetsing.”

Toekomst

De aanscherping van de EPC voor nieuwbouwwoningen is onderdeel van het beleidsprogramma Schoon en Zuinig. Het is de bedoeling dat de EPC-eis de komende jaren steeds verder wordt aangescherpt, van 0,6 in 2011 naar 0,4 in 2015 en wanneer haalbaar in 2020 naar 0,0.

Terug naar overzicht Informatie en Nieuws

  •  
PH Bouwadvies